טוש לבדיקת שטרות מזויפים או מכשיר לזיהוי?

לפי החוק הישראלי, משטרת ישראל היא הגוף היחיד המוסמך לבצע פעולות אכיפה כאלו ואחרות נגד זייפני מטבעות. יחד עם זאת, גם מחלקת המטבע של משרד האוצר, פועלת לגילוי של שטרות מזויפים ולמניעת ההפצה של כסף מזויף. כך לדוגמה מחלקת המטבע דואגת לעקוב אחרי הזיופים המסתובבים בשוק במטרה לאפיין אותם ולהפיץ את המידע שהפיקה, לגופים השונים העוסקים במזומן.

אפיון הזיופים הצצים חדשות לבקרים בשוק, מאפשר למחלקת המטבע להכניס שינויים מפעם לפעם בסימני הביטחון המתקדמים המשולבים בשטרות, המיועדים למנוע זיופים. בנוסף, מחלקת המטבע דואגת להדריך את הציבור הרחב באמצעות פרסומים באמצעי המדיה השונים, בנוגע לדרכים השונות שבהן ניתן לזהות שטרות מזויפים. ביניהם טוש לבדיקת שטרות מזויפים או מכשיר לזיהוי.

 

כיצד ניתן לזהות שטרות מזויפים?

טוש לבדיקת שטרות

אם אדם פרטי מעוניין לדעת האם השטר שניתן לו מזויף או אמיתי, כל שעליו לעשות זה להכיר את סימני הביטחון השונים שפותחו על ידי מחלקת המטבע של בנק ישראל משום שלרב אין ברשותו טוש לבדיקת שטרות. כך לדוגמה על כל השטרות החדשים מופיע ערך השטר (20,50,100 או 200) כשהוא מנוקב בחלק העליון של השטר. מדובר בחורים זעירים ולכן יש להחזיק את השטר מול האור על מנת להבחין בהם.

בנוסף השטרות החדשים מקושטים במנורה בעלת שבעה קנים. את כל שבעת הקנים ניתן לראות רק כאשר השטר מוחזק מול מקור אור. אם המנורה לא מופיעה לנגד עיניכם, סימן שהשטר מזויף. מעבר לכך, הדיוקן, השנה הלועזית והעברית, חתימת הנגיד ואלמנטים נוספים על השטר, מודפסים בשטרות החדשים בדיו בולטת. כל הסימנים הנ"ל קשים מאוד לזיוף ולכן חשוב מאוד להכיר אותם. לקבלת מידע נוסף על סימני הביטחון השונים שמופיעים בשטרות החדשים, אתם מוזמנים לגלוש לאתר הבית של בנק ישראל.

מדוע לא מומלץ להשתמש בטוש לזיהוי שטרות מזויפים?

בסקר שנערך על ידי יחידת המטבע של משרד האוצר, נשאלו המשתתפים באילו מסימני הביטחון המשולבים בשטרות הם משתמשים על מנת לבדוק האם השטר מזויף. כחמישה אחוז מהנשאלים השיבו שיש להם טוש לבדיקת שטרות מזויפים מיוחד. אין ספק שלטוש המיוחד יש יכולת לזהות אלמנט בודד בשטרות המזויפים: אם הדיו נותר על השטר, סימן שמדובר בשטר מזויף ללא ספק. הבעיה היא שישנם זייפנים המייצרים שטרות מיוחדים מנייר שלא מגיב לדיו בטוש המיוחד. לפיכך גם אם הטוש לא הותיר סימן על השטר, לא ניתן להסיק מכך שהשטר לא מזויף בוודאות.

 

לספור ולבדוק – שתי ציפורים במכה אחת

הבעיה האמתית מתעוררת כשמדובר בבתי עסק הפועלים במזומן, שצריכים להתמודד עם סכומים רציניים של כסף. במקרה הזה עומדות בפני בעל העסק שתי בעיות: האחת היא ספירת הכסף והשנייה היא זיהוי של שטרות מזויפים. החדשות הטובות הן שהיום כבר לא צריך לבצע באופן ידני אף אחת מהפעולות. זאת כמובן הודות לאותן מכונות ספירה ובדיקת שטרות כסף, שהופכות את החיים שלנו להרבה יותר קלים.

מטבע הדברים ישנו מגוון רחב של מכונות ספירה ובדיקת שטרות כסף. דגמים שונים מגיעים עם תכונות ויכולות שונות ולכן חשוב לברר האם המכונה שאתם מתעניינים לגביה, מצוידת ביכולות הבאות (בהתאם לצורכי העסק שלכם כמובן):

  • המכונה מסוגלת לזהות את כל סימני הביטחון בשטרות הישראליים החדשים.
  • המכונה מסוגלת לזהות זיופים גם במטבע חוץ ובמטבעות ישראליים.
  • המכונה מצוידת בתא הזנה ובתא יציאה.
  • ברגע שהמכונה מזהה שטר מזויף, היא עוצרת את פעולתה ומאפשרת לשלוף את השטר.
  • לאחר שליפת השטר המזויף, המכונה ממשיכה בפעולתה מהמקום בו הפסיקה.
  • המכונה פותחה במיוחד לשוק הישראלי ובהתאם לדרישות בנק ישראל.