המדריך לרכישת מכונה לספירת מטבעות

מכונה לספירת מטבעות משמשת בעלי עסקים קטנים, חנויות וסניפי רשתות או בנקים. עם זאת, יש הבדלים רבים בין דגמים שונים של מכונות כאלה ולכן חשוב לדעת באיזה פרמטרים להשתמש על מנת להכריע ביניהן.

מכונה לספירת מטבעות מספקת מענה רחב למגוון דרישות ובקשות. קודם כל, התפקיד שלה הוא לספור מהר את כל סוגי המטבעות ולספק נתון אמין לגבי הכמות המצטברת. שנית, המכונה כוללת בתוכה אפשרויות תיעוד שונות ולכן משתמשים בה גם לצרכי מעקב, פיקוח ובקרה. בנוסף, יש כיום מכונות שיכולות לספור גם מטבעות וגם שטרות.

רכישת מכונה לספירת מטבעות רלוונטית עבור בתי עסק שונים. זו מכונה שקיימת בכל בנק, מוסד פיננסי או עסק שמציע המרות מט"ח ומשהו שגם החוק מחייב עבור מוסדות ציבור שעובדים מול הקהל הרחב. במקביל, הרכישה של המכונה יכולה להתאים לבעלי עסקים פרטיים ובעיקר לבעלי חנויות או זכייני רשתות אופנה, מזון וכן הלאה.

איך בוחרים מכונה לספירת מטבעות?

היצע רחב וגדול של דגמים אמור לסייע ללקוחות. כאשר היצע המכונות רחב, זה אומר שיש יותר אפשרויות לבחור מתוכן. אפשרויות בחירה כאלה גם עוזרות לכל לקוח לעמוד בתוך מסגרת התקציב שיש לו והן מגדילות את הסיכוי לשביעות רצון מהמכונה גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

מנגד, היצע גדול מדי גם עלול ליצור בלבול. מי שלא מכיר למשל את ההבדלים בין סוגים שונים של מכונות כאלה עלול למצוא את עצמו במצב של חוסר ודאות, או במקרים מסוימים אפילו בנסיבות של השקעה מיותרת במכונה לא מתאימה. לכן חשוב מאוד להכין את שיעורי הבית ולהשקיע כמה ימים בהשוואה בין הדגמים השונים.

השוואה בין הדגמים השונים

השוואה בין דגמים שונים של מכונות לספירת מטבעות היא כאמור תנאי עבור בחירה מוצלחת. בנוסף, השוואה כזו אפשר לבסס על מספר פרמטרים:

  • מפרט טכני של המכונה – היצרן של המכונה אמור לתאר את המפרט הטכני המלא שלה. באמצעות המפרט הטכני אפשר לדעת מה מהירות הספירה של המכונה, איזה מטבעות היא מסוגלת או לא מסוגלת לספור ומה עושים איתה כאשר רוצים לספור בעת ובעונה אחת כמה סוגים שונים של מטבעות.
  • מחיר – כדאי לנצל את הסיטואציה של השוואה בין סוגים שונים של מכונות על מנת לבדוק מה המחיר המקובל בענף. השוואת מחירים לא רק עוזרת לחסוך בהוצאות, אלא גם מעניקה אינדיקציה לאיכות של המכונה. אם למשל המחיר נמוך מדי ואין לזה הסבר הגיוני במפרט, יכול להיות שזה אומר שהיצרן השתמש בחומרי גלם באיכות ירודה ולכן מה שזול יעלה ביוקר. אבל גם אם המחיר גבוה מדי, זה אמור להדליק נורה אדומה בנוגע לאמינות של היצרן או החברה שעומדת מאחורי המכונה.
  • תקופת אחריות – עסקים שתלויים בפעילות של מכונה לספירת מטבעות עלולים לספוג נזקים בלתי הפיכים בכל מקרה של תקלה, בעיה או עיכוב בספירה. בשביל למנוע את זה, בוחרים מראש מכונה עם תקופת אחריות ארוכה. כאשר יש תקופת אחריות ארוכה על המכונה, זה אומר שיש אל מי לפנות בכל מקרה של תקלה ושלא צריך לשלם שוב פעם על התיקון.

לסיכום, כדאי לבעלי עסקים להשוות בין הדגמים השונים, השוואה כזו תהיה מבוססת על פרמטרים כמו מפרט טכני, מחיר ותקופת אחריות והיא תוכיח את עצמה בעתיד.