איך מכונה לבדיקת שטרות מזהה שטרות מזוייפים?

מכונה לבדיקת שטרות כוללת בתוכה חיישן וגלאי אלקטרומגנטי, עם תאורה לזיהוי המספר ולצרכי מעקב אחר סוגים שונים של שטרות. בנוסף, אפשר להשתמש במכונות כאלה גם כדי להשיג עוד מטרות ולכן חשוב לבחור אותן בצורה נכונה.


היתרון הכי גדול של מכונה לבדיקת שטרות בא לידי ביטוי במפרט שלה. בזכות המפרט של המכונה, אפשר להשתמש בה על מנת לבדוק ולזהות שטרות מזויפים. את זה המכונה עושה עם גלאי אלקטרומגנטי ייעודי, שמורכב על גביה וזמין לשימוש מיידי. כמו כן, מכונה לבדיקת שטרות כוללת תאורת אולטרא סגול לזיהוי המספר שעל השטר.


החדשות הטובות הן שכיום ניתן לשלב סוגים שונים של מכונות גם בפעילות השוטפת של העסק. אם בוחרים את המכונה הנכונה, אפשר להשתמש בה גם כדי לזהות שטרות מזויפים וגם כדי לספור אותם. כמו כן, על המכונה יש ראש מגנטי לזיהוי שטרות דולר אמריקאי, אירו או שטרות נפוצים אחרים.

כך בוחרים מכונה לבדיקת שטרות

חשוב להבין שהאופן שבו פועלת מכונה לבדיקת שטרות עולה בקנה אחד עם ההנחיות של בנק ישראל וגופי האכיפה. כך למשל יש על שטרות סימני ביטחון רלוונטיים, שבדיוק אותם המכונה יודעת לזהות. באמצעות סימני הביטחון הללו, ניתן לאתר את כל הסוגים של השטרות המזויפים ולמנוע עוגמת נפש של קבלת תגמול שאין לו שום ערך אמיתי.

עם זאת, צריך גם לדעת כיצד לבחור מכונה לבדיקת שטרות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא כל מכונה פועלת באותה שיטה ויש גם פערי ביצועים יחסים גבוהים בין הדגמים. אז בשביל ליהנות מהיתרונות של המכונה, צריך לבחור אותה בצורה מבוססת ולפי מספר שיקולי מפתח:

  1. המפרט הטכני של המכונה – בדיקת המפרט הטכני של מכונה לבדיקת שטרות יכולה להיות דרך מעולה לוודא שהיא איכותית, אמינה ושאפשר לסמוך עליה. אם בודקים מראש את המפרט הטכני של המכונה, לא אמורים להגיע למצב שבו מופתעים לגלות שהיא לא מסוגלת לזהות סימני זיוף על גבי סוגים מיוחדים של שטרות שאינם במטבע המקומי.
  2. תא הזנה ותא יציאה – מכונה לבדיקת שטרות משמשת בדרך כלל גם לטובת ספירה. אם כבר בודקים האם השטרות מזויפים, אין טעם לוותר על מידע לגבי מספר הספרות ומה שמאפיין אותן. לכן, צריך לבחור מכונה שיש בה תא הזנה ותא יציאה. תאים אלו משדרגים את האפשרות להשתמש במכונה לצרכים מגוונים ולרכז את כל הדרישות תחת קורת גג אחת.
  3. אופן הפעולה של המכונה – שווה להשקיע כמה דקות בהשוואה בין דגמים שונים של מכונה לבדיקת שטרות לפי שיטת הפעולה שלהן. כיום ההמלצה למשל היא לבחור מכונה שעוצרת את פעילותה אחרי שהיא מזהה שטר מזויף, על מנת לאפשר לשלוף אותו החוצה. אבל מלבד השליפה החוצה, צריך לוודא שהמכונה יודעת להמשיך את הספירה מאותה נקודה כדי לחסוך זמן יקר ערך.

כמה עולה מכונה לבדיקת שטרות?

מכונה לבדיקת שטרות מזהה את הזיוף לפי סימני הביטחון שמוטבעים על כל שטר על ידי בנק ישראל. אבל כדי שהיא תצליח לעשות את זה, מייצרים מכונות משוכללות מאוד במחיר שיכול להגיע לאלפי שקלים. כמו כן, יש פערי מחירים בין סוגים שונים של המכונות בגלל מוניטין של היצרן או שיקולי זמינות.

לסיכום, רצוי לבדוק לעומק את האופן שבו עובדת מכונה לבדיקת שטרות. כך יודעים איזה מכונה לבחור ומגדילים את הסיכוי לזיהוי זריז של שטרות מזויפים – גם בבתי עסק עם פעילות אינטנסיבית.